Svadba

Potrebné dokumenty:

  1. občianske preukazy

Všeobecné informácie:

Podľa reformovaného poriadku sa môžu zosobášiť iba dve osoby rozdielneho pohlavia, z ktorých aspoň jedna je členom reformovanej cirkvi a snúbenci dajú sľub, že ich spoločné deti budú reformované.

Sobáš je oprávnený vykonať ten duchovný, ktorý je duchovným zodpovedným za sobáše alebo za konkrétny sobáš v tom cirkevnom zbore, ktorého reformovaná strana sobášiacich sa je členom.

Ak obidve strany sú reformované, ale patria do iných cirkevných zborov, duchovným oprávneným vykonať sobáš sa stáva ten duchovný dotyčných cirkevných zborov zodpovedný za sobáše alebo za konkrétny sobáš, ktorý bol stranami o to požiadaný.

Príslušný duchovný vykonaním sobáša môže čiastočne alebo celkom poveriť svojho prideleného duchovného alebo kaplána, alebo iného duchovného, vrátane duchovného alebo kaplána inej reformovanej cirkvi v Karpatskej kotline.

Sobášu predchádza katechetická a duchovno-pastierska príprava snúbencov.

Sobášny obrad sa má podľa možnosti vykonať v chráme alebo na vhodnom mieste, ktorý cirkevný zbor používa na bohoslužobný účel. Na žiadosť snúbencov sa s povolením presbyterstva sobášny obrad môže vykonať aj na inom dôstojnom mieste. V prípade, že to miesto patrí k inému parochiálnemu okrsku, obrad sa môže vykonať len s povolením tam príslušného duchovného.

Sobáše sa neodporúčajú v advente a v pôste, v predvečer výročných slávností, kajúcich dní a podobne.

Každý sobáš sa zapisuje do zborovej matriky sobášených. O vykonaní sobáša dáva cirkevný zbor osvedčenie s podpisom sobášiaceho duchovného.

O každom sobáši sa napíše osobitná zápisnica, podpísaná manželmi, svedkami a sobášiacim duchovným, ktorá zostáva uložená na územne príslušnom matričnom úrade.

Zápis má zároveň charakter evidencie, pre možnosti využitia v rámci pastoračnej starostlivosti o členov cirkevného zboru.

Ak sobášený člen zboru z akýchkoľvek dôvodov neprispieval na cirkevno-zborové potreby (cirkevný príspevok), upozorní ho duchovný pri pastoračnom rozhovore sobášených na potrebu splniť tieto povinnosti.

TEXT MANŽELSKEJ PRÍSAHY V REFORMOVANOM KOSTOLE

Hovor najprv ty, kresťanský ženích: Ja, (ženích povie svoje meno a priezvisko) prisahám na živého Boha, ktorý je Otec, Syn, Duch Svätý, dokonalá Svätá trojica, večný Boh jediný, že túto ženu, ktorej ruku teraz pred tvárou Božou držím, milujem, z lásky si ju beriem podľa zákona Božieho za manželku. K nej budem verný, s ňou sa uspokojím, s ňou sväte nažívať, s ňou všetko znášať, s ňou spolu trpieť budem a ju ani v zdraví, ani v nemoci, ani v šťastnom ani v nešťastnom jej stave, do mojej, alebo do jej smrti neverne ju neopustím, ale po celý svoj život jej verným ochrancom budem. Tak mi Pán Boh pomáhaj.

Hovor aj ty, kresťanská mladucha: Ja, (povie svoje dievčenské meno) prisahám na živého Boha, ktorý je Otec, Syn, Duch Svätý, dokonalá Svätá trojica, večný Boh jediný, že tohto muža, ktorého ruky teraz pred tvárou Božou držím, milujem, z lásky idem k nemu podľa zákona Božieho za manželku. K nemu budem verná, s ním sa uspokojím, s ním sväte nažívať, s ním všetko znášať, s ním spolu trpieť budem a ho ani v zdraví, ani v nemoci, ani v šťastnom ani v nešťastnom jeho stave, do mojej, alebo do jeho smrti neverne ho neopustím, ale po celý svoj život jeho vernou pomocnicou mu budem. Tak mi Pán Boh pomáhaj.

Recent Posts

Božie Učenie

9. december, Jer 13, 12 – 27; Žid 6, 13 – 20
Symbolické vyjadrenie nádeje je kotva. Možno práve v tomto texte má svoj pôvod. Čo je kotvou (nádejou) môjho či tvojho života? Čo nás motivuje, v našich rozhodnutiach, v konkrétnych krokoch na ceste nášho života? Kde chceme zakotviť, na konci našej plavby? Na príklade Abraháma približuje apoštol kresťanom v rôznych búrkach prítomnej plavby na mori ich života, čo to znamená veriť. Boh po skúške obetovania Izáka dal Abrahámovi sľub o požehnaní a rozmnožení potomstva a Boh tento sľub potvrdil prísahou / Gn22,16/. Abrahám vzal tento Boží sľub ako slovo absolútne spoľahlivé a hodnoverné. I my berieme spravidla vážnejšie slova prísahy, než iné slová. A tak Abrahám, i keď nevidel celé roky naplnenie tohto slova, i keď Jeho viera prechádzala všelijakým kolísaním, neprestal trpezlivo čakať. Nie pasívne, ale konkrétnymi každodennými rozhodnutiami a krokmi, ktoré boli založené na tomto Božom slove. Jeho viera sa naplnila. Preto i dnes veriť neznamená len držať sa vierouky, ale spoliehať v praktickom živote na slovo Božie, ktoré cez Pána Ježiša vidíme ako hodnoverné a spoľahlivé. Ďakujeme Pane Ježišu, že si kotvou nášho života a v Tebe môžeme nachádzať stabilitu a bezpečie v prítomnosti i budúcnosti. Amen